Lotman, grandioosne figuur ja seda eelkõige meie, inimeste jaoks, kes elavad praegusel ajal. Etenduse loomine tema loengute, päevikute ja mälestuste motiividel – see on katse teha kaitsesüst meie kaasajale, lõhestunud ja ühtsuse kaotanud ajale. Süst, selle imelise isikliku jõuga, mida Lotman omas ja millega õpetas.
Etenduses toimub ajamontaaž. Lotman Tartust on laval koos tegelaste ja raamatukangelastega, kes said tema uurimisobjektideks. Lotmani juurde tulevad teed jooma Puškin ja Lenski. Ja vastupidi Lotman läheb laval dekabristide juurde, kes poodi Senati väljakul üles. KGB, kes korraldas Lotmani juures läbiotsimise, käib ühte jalga 18. sajandi salapolitseiga, kes viis Radištševi enesetapuni.
Meie etendus, see on katse näha ühe inimese saatuses kogu inimkonna saatust. Üks peamisi Lotmani intuitsioone oli kõige selgitamise võimalikkus, kõiksuse mõistmine, maailma riiulitele paigutamise võimalikkus. Aga kuidas selgitada Teist Maailmasõda, nälga, sõdu, Tšehhoslovakkiat, sündmusi Eestis 90-ndatel? Kuidas selle maailmakatastroofid suhestuvad Jevgeni Oneginiga? Kuidas selgitada selgitamatut?
Semiootika on teadus märkide süstematiseerimisest. Aga kuidas süstematiseerida kaost? Lotmanil on vastused olemas. Lotman, see on kingitus meile, kingitus kaasajale ja meie kätes on ülesanne asuda temaga vestlusse, et elu kaosega toime tulla.
Kunstnik
Inimlikult soe teekond läbi „vurrudega lontruse“ elu
MÄRGID-MÄRGID-MÄRGID: „Lotmanis“ tulevad esialgu tühjale lavale viis näitlejat-semiootikut (vasakult Ivo Uukkivi, Martin Kõiv, Maili Metssalu, Simeoni Sundja ja Ragnar Uustal) ja hakkavad märk märgi haaval laval semiosfääri looma.
Пусть культура станет нашим убежищем! (Kultuur olgu meie varjupaik!)
Teatriühingu R.A.A.A.M etenduse “Lotman” esietendus toimus ilma lavastaja Aleksandr Plotnikovita: selleks ajaks oli ta juba Venemaale naasnud. R.A.A.A.M juht Märt Meos luges publiku ees lavastaja pöördumise ja ma tahan, et need sõnad jääksid meelde.”Kui maailm sukeldub pimedusse, jäägu kultuur meie juhttäheks, kaitseks, valguseks. Olgu kultuur meie varjupaigaks. Ja ühel päeval saame siit varjualusest välja tulla ja taas päikest näha…” Nii lõppes pöördumine.
Juri Lotmani semiotiseerimine
R.A.A.A.M.-i teatriprojekt Aleksander Plotnikovi autorsuses ja lavastuses ongi üldmõisteks kujunenud nimemärgi «Lotman» avamine Eesti geeniuse elulooliste seikade, tema seisukohtade, veendumuste, uurimuste läbi- ja ettemängimise kaudu.