Külmetava kunstniku portree

Külmetava kunstniku portree

Lavastus räägib Eesti ühest tuntumast kunstnikust. Maalikunstnik Konrad Mägi (1878-1925) oli erakordselt põneva elukäiguga Eesti kunstnik, kes on õppinud ja elanud muuhulgas Peterburis, Soomes, Pariisis ja Norras. Võrdselt tähelepanu väärib nii tema elu kui ka looming. Konrad Mägi eluloost võib leida kõike, mis oli 20. sajandi alguse boheemile tüüpiline, sh suurlinna juhuslikud armumängud koos oma pahupoolega. Mägi looming on omalaadne, lähtumata otsestest eeskujudest. Alates 1919. aastast töötas ta õppejõuna tuntud kunstikoolis “Pallas”, mille üheks rajajaks ta ise oli. Tänapäeval on Konrad Mägi maalid purustanud kunstioksjonitel hinnarekordeid. Näitemangu tegelasteks on veel Amandus Adamson, Aleksander Tassa ja Nikolai Triik. Konrad Mägi (1878–1925) on kõige lühem, vihasem ja auahnem maalikunstnik, kes Eestis kunagi elanud. Lapsest saadik unistas ta kuulsaks saamisest. Ja kuna ta oli liiga lühike, et tulla maailmameistriks maadluses või raskejõustikus ja näitlemise ning muusika alal ei pidanud ta end ise küllalt andekaks, siis pühendus ta kirglikult maalikunstile. Nüüdseks on kunstiarmastajad jõudnud arusaamiseni, milles Mägi oma elu ajal surmkindel oli – ta oli geenius juba elu ajal, parim kolorist eesti kunstnike seas. Tema lemmikvärv oli kaadmiumpunane. 2004. aasta kevadel müüdi Konrad Mägi maal “Capri” oksjonil maha rohkem kui miljoni krooni eest.

Lavastus “Külmetava kunstniku portree” on pälvinud mitmeid preemiad:
Eesti Kultuurkapitali aastapreemia 2004 lavastajatöö eest lavastuses “Külmetava kunstniku portree” – Aleksander Eelmaa
Eesti Kultuurkapitali aastapreemia 2004 draamalavastuse “Külmetava kunstniku portree” kirjutamise eest – Mart Kivastik
Eesti teatri aastaauhind 2004 parimale meesosatäitjale Konrad Mägi rolliga lavastuses “Külmetava kunstniku portree” – Hendrik Toompere jr.
Ants Lauteri nimeline auhind 2004 osatäitmiste eest lavastuses “Külmetava kunstniku portree” ja teistes – Liina Vahtrik

2004. aasta suvel külastas lavastust üle 8000 inimese ja 2005. aasta suvel üle 5000 inimese. 2004-2007 mängiti kokku 60 etendust ligi 18000 inimesele. Külalisetendusi anti ka USA ja Austraalia eestlastele. Viimane etendus 60-mnes oli Sydney Eesti Majas.

Autor
MART KIVASTIK
Lavastaja
ALEKSANDER EELMAA
Kunstnik
KAAREL KURISMAA
Kostüümikunstnik
MARE RAIDMA
Laval
AARNE ÜKSKÜLA
RAIMO PASS
HENRIK TOOMPERE JR
LIINA VAHTRIK
KRISTJAN ÜKSKÜLA
SULEV TEPPART

Esietendus 3. juulil 2004 Viinistu Kunstimuuseumis

Info